Děti s Down.sy. mají malý svalový tonus, proto je svalová síla malá a svalová koordinace omezená. Často vyčnívá díky malému svalovému tonu střed bříška. Klouby bývají též celkově volné, a to pro ochablost vazů. Ke zvýšení svalové síly dochází časem, během vývoje dítěte. K úpravě či vymizení problémů spojených s nízkým svalovým tonem přispívá cvičení podle doktora Vojty či manželů Bobathových.

U mnoha dětí s DS je problémem snížená imunita jejich organismu. Děti s DS mohou trpět zrakovými problémy, ať se jedná o krátkozrakost nebo dalekozrakost, šilhavost či oční třas. Mohou mít zanícená oční víčka nebo chybějí slzné kanálky.Pokud se vyskytnou sluchová postižení, pak bývají lehká až střední. Příčinou je např. mnoho mazu ve zvukovodu, chronický zánět středního ucha, hromadění tekutin ve středouší, deformace sluchových kůstek, překážky v nosohltanu, záněty horních cest dýchacích, polypy či nedostatečná funkce Eustachovy trubice. K dalším problémům patří nedostatečná činnost štítné žlázy, jíž lze ovšem úspěšně předcházet a léčit ji. Děti s DS mívají některé vrozené vady, mezi něž patří například vrozené vady srdce či změny trávicího ústrojí.

Pokud se týče vzhledu dětí s DS, bývá uváděna kulatější hlavička, oči mají normální tvar, víčka pak úzká a šikmá.. K dalším vnějším znakům může patřit širší krk, menší ouška a někdy užší ušní kanálky. Patro v ústech bývá užší, je opožděn i růst zubů. Děti s DS nemají vyšší kazivost zubů než jiné děti, ale zato je vyšší sklon k paradentóze. Ruce jsou poněkud kratší, dlaně malé a prsty kratší. U většího množství dětí je pozorována jediná rýha napříč dlaní. Na nožičkách je větší mezera mezi palcem a ostatními prsty. Díky celkové ochablosti vazů mívají děti s DS často ploché nohy. Pleť bývá světlá, často suchá, zejména za chladného počasí, snadno praská. Často byl mylně uváděn jako typický velký jazyk (makroglosie). Je to ale označení NESPRÁVNÉ, neboť jazyk je pouze zdánlivě velký pro relativně malou ústní dutinu. Vyčnívání jazyka je ve skutečnosti způsobeno malým svalovým napětím (malý svalový tonus). K úpravě úspěšně přispívá rehabilitace podle Castillo – Moralese. Pravá makroglosie (velký jazyk) je u dětí s DS OJEDINĚLÝ JEV.

Mentální omezení: Bez ohledu na typ DS je mentální omezení přítomné vždy. Spektrum mentálního postižení zahrnuje postižení hraniční až těžkého stupně. Ovšem na rozdíl od starých tvrzení, kdy byly děti s DS považovány za zpravidla těžce až velmi těžce mentálně retardované, podle americké studie aktuální zprávy z vyšetření a výzkumů ukazují, že schopnosti většiny dětí s DS leží v oblasti lehkého až středního mentálního postižení. Co se týče vývoje duševních schopností, počítalo se s tím, že spolu s věkem klesají. Ve skupině děti, které byly sledovány dlouhodobě po dobu několika let nebylo ani nic takového prokázáno. ( S. Pueschel, Downův syndrom pro lepší budoucnost, 1997 ). Nejčastější poruchou je porucha koncentrace.
O nás
Naše děti
Kontakt
Downův syndrom
Nejbližší akce
OVEČKA, o.p.s.
Lékařská péče
Znaky DS
Výživa
Vaši
blízcí ?
Co dál ?
Made with HTML Egg on a Mac
Znaky DS