SETKÁNÍ   12.10.2013

Nesmírně příjemné setkání s Ing. Monikou Melzerovou z pražské Společnosti Downova syndromu se uskutečnilo v sobotu 12.října 2013.

Téma - osamostatňování našich dětí. Návod - recept - snad hledáme všichni. Týká se nejen dětí s DS, ale naprosto každého dítěte. Prezentace našeho hosta znovu a znovu nabádala nás rodiče, abychom si uvědomili, že dětem neprospějeme tím, když za ně vše uděláme. Naopak.A tak jsme si zopakovali, jak důležité je nabídnout dítěti prostor pro jeho vlastní aktivitu, samozřejmě přiměřenou jeho věku a možnostem. A je také pravda, že my rodiče své děti velmi často podceňujeme, a tak jim zabraňujeme naučit se věci, na které by stačily. Pomalu, postupně, ale posléze stačily. Malé děti se mohou naučit nejen sebeobsluze, ale i pomoci mamince v domácnosti, právě příprava jejich oblíbených jídel může výborně nastartovat proces zapojení do činnosti v rodině.Pokud jednou položíme základ v malém věku, můžeme rozšiřovat okruh jejich samostatných činností, a tak si zvyknout, že v dětech máme i pomocníky. Naše děti potřebují nejen umět číst, psát a počítat, ale je moc dobré, když se naučí samy jezdit autobusem, vlakem, nakoupit si, zajít na návštěvu atd., atd. Díky tmu, že paní Melzerová celou přednášku prokládala humornými zážitky ze života s její dcerou, výborně jsme se bavili. O suché přednášce nemohla být ani řeč.  Myslím, že toto téma je nevyčerpatelné, jistě by vydalo na další setkání. Děkujeme mnohokrát paní Melzerové, že mezi nás přijela. 

 

   

 

     DOWNŮV SYNDROM              OVEČKA, o.p.s.                  DĚTI Z OVEČKY                 NEJBLIŽŠÍ AKCE               KONTAKT                 ÚVAHY, NÁZORY                NÁVŠTĚVNÍ KNIHA                KRONIKA