OVEČKA, o.p.s.

LIDSKÁ  PRÁVA A ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÍ  je název prezentace spojené s besedou se studenty. Zpočátku se zaměřujeme na českobudějovická gymnázia a střední školy, ale nebráníme se dělat osvětu i za hranicemi krajského města.

Jmenuji se Šárka Jakobi, ale píši zde v množném čísle, protože zastupuji Ovečku, o.p.s. Naše společnost v současné době sdružuje asi 22 rodin dětí s Downovým syndromem. Snažíme se svým potomkům dopřát šťastné a bezstarostné dětství, kvalitní vzdělávání a připravit je na samostatný život v dospělosti. Usilujeme o zařazení našich dětí do většinové společnosti a jsme zastánci integrace dětí s Downovým syndromem do mateřských škol a základních škol běžných typů s osobním asistentem i bez něho.

Ve výše zmíněné přednášce se zmiňujeme o zákonech a dokumentech, které zajišťují práva dětí a také práva zdravotně postižených v ČR i EU. Velkou pozornost věnujeme potřebám dětí (fyziologickým i sociálním) a jejich uspokojování. Tyto potřeby má každý člověk, není důvod se domnívat, že děti s jakýmkoli znevýhodněním je nemají. Pokud budeme lidi kolem sebe přijímat bez předsudků, nemělo by tak často docházet k diskriminaci. Také proto posluchače seznamujeme s příčinami vzniku Downova syndromu, s jeho formami, typickými projevy na vzhledu lidí s DS, zdravotními problémy i mentálním postižením. Vše je doplněno obrázky a fotografiemi našich dětí v jejich běžném prostředí – rodina, školka a škola, zájmové kroužky, kamarádi. Velice časté jsou otázky, které přímo navazují na text prezentace a snaží se o bezprostřední reakce studentů. Nesmím opomenout přispění mé dvou a půl leté dcerky Vendulky k celé besedě. V době mého povídání si hraje ve třídě, prochází se mezi lavicemi, bez ostychu si prohlíží studenty, kontaktuje se s vyučujícími a občas zatouží po svačince či po mé blízkosti.

První beseda se uskutečnila 1.3.2010 v tercii na Česko anglickém gymnáziu. Připojuji některé postřehy a názory studentů, na základě kterých jsme prezentaci přizpůsobili dalším posluchačům.  

- Prezentace byla hezká, líbilo se mi, že paní s námi komunikovala přes otázky, které měla připravené. Trochu mě nudila práva, tak jsem pokukovala po Vendulce s DS, která je velice roztomilá a šikovná.

- Mnozí z nás do té doby nevěděli, co to Downův syndrom je a čím se projevuje. Vendulka celou prezentaci oživila.

Biskupské gymnázium
ČAG

- Myslím, že to bylo fajn, protože nám řekli o tom, co to vlastně je Downův syndrom. Trošku to občas bylo nudné (zákony, vyhlášky). Ale i přesto to byly docela zajímavé informace. A jelikož mám v rodině taky „postiženého“ člověka – bratránka, který je nevidomý a ještě špatně slyší, tak přibližně vím, kolik péče se musí vynaložit, takového člověka vychovat a dovést ho alespoň k částečné samostatnosti. Když to srovnám s Markem (bratránkem), kterému je přes 20 let, ale stále potřebuje určitou pomoc. Ale zároveň s tím také vím, že i „postižení“ lidé mohou být v určitých směrech života neuvěřitelně nadaní. A proto si myslím, že by měli žít jako ostatní a s nimi chodit i do školy.

- Líbilo se mi především, jak s námi Šárka Jakobi komunikovala. Ale bylo tam moc řečí o právech a chybělo mi víc vlastních postřehů o Downově syndromu.

- Velice hezké rozřazení do skupin podle handicapu, popsané potřeby dětí s DS, že když jsou malí, že jim stačí láska rodiny, ale když jsou starší, potřebují své vrstevníky a kamarády, od kterých by se mohly učit.

- Udivilo mě, jak dokáží děti s DS dělat věci, které dělají normální zdraví lidé a hlavně mě udivilo, že lidi, kteří jsou postižení, neberou do každé normální práce. Je naše veliké štěstí, že jsme zdraví a gratuluji těm postiženým, co vše dokáží sami.

- Divil jsem se, když přišla Vendulka, že neměla žádné špatné reakce na okolí. Jiné dítě by se roz

Biskupské gymnázium - se studenty.                      Z leva: Honzík, Terezka, Zuzka, Vendulka s mamkou, Anežka se sestřičkou a mamkou. Prof. Jakobi ( Biskupské gymnázium) za Vendulkou vpravo.
Honzík rozděluje čokoládu a odměny

brečelo nebo stydělo, ale ona jako by nic. Byla velmi zdatná. Projekt se mi velice líbil, ale měli tam dát ještě více informací o Downově syndromu.

- Tato přednáška mi přišla velmi zajímavá a dobře zpestřená návštěvou Vendulky s DS. Překvapilo mě, jak byla šikovná. Prezentace byla všeobecně o všech handicapech a nejen o Downově syndromu.

- Už při vstupu do třídy jsme si s obdivem prohlíželi dvou a půl letou Vendulku s Downovým syndromem. Vendulka nás obšťastňovala po celou dobu a překvapovala nás svými dovednostmi. Paní Šárka Jakobi vedla svoji prezentaci a často se na nás obracela s otázkami, které celý seminář zpestřily.

- Celkově se mi přednáška líbila, akorát se mi zdálo, že tam bylo moc zákonů, práv a odborných článků. Jinak Vendulka mi, až na vzhled, připadala téměř jako normální děti.

- Na této přednášce mě nejvíce zaujalo to, že Vendulka, která má Downův syndrom, je tolik samostatná a šikovná.Paní Šárka Jakobi je velice statečná, protože mluvit o svém znevýhodněném dítěti před „bandou fungujících puberťáků“ musí být opravdu těžké a za to ji docela obdivuji. Přesto, že jsem se toho o Downově syndromu dozvěděla méně, než jsem očekávala, tato přednáška byla pěkná a myslím si, že hodně z nás obohatila o spoustu nových vědomostí.

- Líbilo se mi, jak se přednáška zpestřila malou Vendulkou, který je na své znevýhodnění nebývale šikovná a aktivní. Paní Šárka Jakobi byla velice příjemná a prezentovala skvěle. Prezentace obsahovala příliš mnoho ústavních a „formálních“ věcí, zajímavější by pro nás byla osobní zkušenost a život s dítětem, které má Downův syndrom. Paní Jakobi s námi mohla ještě více diskutovat a ptát se nás.

- Celkově se mi seminář moc líbil. Mohli jsme se ke všemu vyjadřovat. Vendulka si hned získala naši pozornost tím, že běhala po třídě, zasmála se nebo řekla nějaké slovo. Nadchla mě prezentace svým zpracováním, ale i obsahem.

- Prezentace byla podle mého názoru moc zajímavá. Dál to, že tu byla Vendulka, bylo moc hezké zpestření. Moc se mi líbilo, jak paní Jakobi zapojovala do přednášky i nás a dávala nám otázky a tím nás nutila k zamyšlení nad tématem. Jediné, co mě trochu nebavilo, bylo povídání o ústavě. Prezentace byla moc zajímavá a mně  a myslím, že i mým spolužákům se moc líbila.

- Prezentace byla velice poučná a s paní Jakobi přišla i její dcera Vendulka.

- Celkově se mi to moc líbilo a paní Šárka Jakobi se mi taky líbila, vypadá velice smířeně. Vytknul bych, že tam nebylo mnoho o Downově syndromu. Jako velmi příjemné zpestření byla Vendulka, která mi připadala, že se chová jako ostatní děti v jejím věku.

Česko - anglické gymnázium

O prezentaci  "Lidská práva a zdravotně postižení"

 

 

 

 

 

 

 

 

  

         

     DOWNŮV SYNDROM              OVEČKA, o.p.s.                  DĚTI Z OVEČKY                 NEJBLIŽŠÍ AKCE               KONTAKT                     ÚVAHY, NÁZORY                          NÁVŠTĚVNÍ KNIHA