Downův syndrom                 Lékařská péče                Znaky DS                    Výživa              ...a co vaši blízcí ?                 Zpomalený mentální vývoj               Co dál ?

 

Pro vývoj dítěte s Trizomií je naprosto zásadní, aby se dobře vyvíjelo po tělesné stránce. jen pokud totiž bude zdrávo,  bude se moci dobře rozvíjet a budete u něj moci rozvíjet správné  návyky. To pak následně umožní dobrý rozumový vývoj. je velmi důležité, aby Váš pediatr byl dobře obeznámen s problematikou Downova syndromu.

První vyšetření  jsou prováděna děťátku již v nemocnici po narození. Provádí se  vyšetření genetické, kardiologické, oční (při podezření na vrozený šedý  zákal), gastroenterologické, (pokud  by děťátko zvracelo a mělo potíže  s odchodem stolice). 

Pokud tato vyšetření ještě nebyla provedena, je třeba je provést co nejdříve.  Celkově platí pravidlo, že čím je děťátko zdravější tělesně, tím lépe a  rychleji  se může rozvíjet po ostatních stránkách. Nezanedbávejte tedy návštěvy lékaře a ohlídejte si preventivní prohlídky. Rozhodně jsou důležitá následující vyšetření:

Kardiologické, vč. echokardiologického.  Oční vyšetření. U dětí , které šilhají, po ukončení 4. měsíce, u ostatních kolem 12 měsíců. Podle doporučení očního lékaře prohlídky obvykle  1x ročně.  

 ORL vyšetření (ušní, nosní, krční). Nejpozději v 8. měsíci, a to včetně audiometrie. Pokud byste měli podezření na vážnější poruchu sluchu, i dříve. Vyšetření je možné  provést i miminku, a to  ve spánku. Přístroje jsou schopny zjistit, na jaké úrovni je sluch Vašeho děťátka. Vyšetření se opět doporučuje provést opakovaně, zhruba v intervalech  1 – 2 let   

  Vyšetření činnosti štítné žlázy kolem 12. měsíce. Endokrinolog Vás bude zvát k pravidelným návštěvám 1x ročně, vyšetří dítěti funkci štítné žlázy ultrazvukem i rozborem krve. Porucha funkce štítné žlázy se může projevit kdykoli v průběhu vývoje dítěte, ale dá se velmi dobře léčit.

Krevní obraz by měl být sledován pravidelně 1x ročně.    Neurologické vyšetření. Ortopedické vyšetření. Běžné vyšetření po porodu, další nejlépe po dosažení 3. roku, nejpozději však než dítě začne sportovat. Snímek krční páteře může ukázat atlantoaxiální instabilitu.  

Imunologické i alergologické vyšetření. Při častých infektech.    Očkování. Běžné jako u všech dětí.

Stomatologické vyšetření. Ve 12 měsících první, dále dle doporučení stomatologa, obvykle po ½ roce.

Ovečka, o.p.s. spolupracuje od svého založení s MUDr. Žižkou ZDE , který má ve své péči zatím 7 dětí  s Downovým syndromem  ZDE  a má již 12 let zkušenosti v tomto oboru.   

 

 

   

 

     DOWNŮV SYNDROM              OVEČKA, o.p.s.                  DĚTI Z OVEČKY                 NEJBLIŽŠÍ AKCE               KONTAKT                 ÚVAHY, NÁZORY                NÁVŠTĚVNÍ KNIHA                KRONIKA