OVEČKA, o.p.s.

 

Britové se přestali bát "Downa"

Downův syndrom už není v Británii důvodem k potratu. V posledních letech se na ostrovech rodí zhruba o pětinu více dětí s tímto postižením než před deseti lety.  Není to však kvůli tomu, že by onemocnění bylo častější, pouze se snižuje počet Britek, které se rozhodnou pro potrat, pokud se u jejich dítěte Downův syndrom objeví.

Testování těhotných žen, které dokáže Downův syndrom odhalit, bylo v Británii poprvé zavedeno před 19 lety. Provádí se v časném stadiu těhotenství, kdy je ještě bezpečné ho ukončit - pokud se rodiče rozhodnou, že postižené dítě na svět přivést nechtějí.  Právě kvůli tomu se v devadesátých letech rapidně snížil počet dětí, které se s tímto postižením narodily. Od začátku nového tisíciletí však čísla opět rostou.

Kvalitní život s Downem

Podle vědců z Národního registru Downova syndromu se Britové přestávají tohoto postižení obávat. "Příjemně nás to potěšilo, dokazuje to, že lidé vnímají Downův syndrom jinak než před lety. Tehdy vyrůstaly "Downovy" děti v úplně jiném světě, zatímco dnes se můžou plně začlenit a vést kvalitní život," řekla v dokumentu BBC šéfka Asociace Downova syndromu Carol Boysová.

Malí Britové, kteří se narodili s Downovým syndromem, chodí v posledních letech do škol se svými zdravými spolužáky. Jen v nich mají vlastní režim a osobního asistenta. Před lety přitom něco takového nebylo myslitelné.

Downův syndrom postihuje zhruba jedno z tisíce dětí, pravděpodobnost této genetické vady se však zvyšuje, pokud žena otěhotní ve vyšším věku. Právě to považovali britští lékaři za hlavní důvod zvyšujícího se počtu postižených dětí. Britské ženy totiž v posledních letech častěji odkládají mateřství až do doby, kdy mají vybudovanou kariéru.

Méně potratů

Nyní se však ukázalo, že počet žen, které už v těhotenství zjistí, že jejich dítě trpí Downovým syndromem, zůstává více méně stejný. "Lidé pochopili, že tyto děti mohou vést kvalitní život a veřejnost se nebojí o této nemoci diskutovat, miminko s Downovým syndromem dokonce vystupovalo v seriáluEastEnders (jeden z nejpopulárnějších britských seriálů - pozn. red.)," říká Boysová.

celou stránku najdete na :

http://hn.ihned.cz/c1-31019190-britove-se-prestali-bat-downa