OVEČKA, o.p.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dne 16. března proběhla na vsetínském zámku v souvislosti s 21. březnem jakožto Světovým dnem Downova syndromu vernisáž výstavy, která nese  název ,,Nebýt na světě zbytečný.´´
Jednalo se o výstavu obrazů a textů Jiřího Šedého a fotografie Stanislava Buriana. Tito muži se narodili s diagnózou Downův syndrom. To ale nikterak neovlivnilo jejich schopnosti vyjádřit se jak výtvarně, tak literárně a ani schopnosti fotit. Výstava měla vlastně říci majoritní společnosti, že i děti a posléze dospělí s Downovým syndromem, jsou naprosto plnohodnotní jedinci, které není třeba snižovat ani k nim chovat pouze soucit.

 

 

 

 

 

 

 
Lidé, kteří na tuto akci přišli a kteří se s touto diagnózou nesetkávají denně, měli šanci se dozvědět, jaké mýty kolují o Downově syndromu, jak či zda se zařazuje mezi mentální postižení, zda jsou tito lidé odsouzení vyrůstat jen v ústavech a jestli či jak jsou schopni citově vyzrát. Výstavu doprovázela slovem paní Pavlína Zajíčková a velmi působivá byla videoprojekce s fotkami dětí s Downovým syndromem, které doprovázel na klavír velmi citlivě Mgr. Tomáš Valůšek. Slyšeli jsme také úryvky poetických textů pana Šedého, které četl pan Jiří Zbranek a Mgr. Sabina Ottová.
Poté mohli účastníci shlédnout fotky a obrazy zmíněné dvojice mužů. Vernisáž byla velmi působivá a ti, kdo měli možnost na zámku být, jistě nelitovali, a odnesli si nové pohledy na tyto děti a dospělé a možná i touhu odpříště hodnotit tyto lidi jinak. Pokud budete mít možnost, určitě se na výstavu běžte podívat, potrvá do 11.dubna.  

                          Michala Mikušová ( běžný návštěvník, na MD)

  

  

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

739 324